Εθνικά Ποδόσφαιρο

Άτυχη η Λαμία στο Αγρίνιο έμεινε στο 1-1 με τον Παναιτωλικό

Ήθελε τόσο πολύ να κλείσει μια δύσκολη χρονιά με νίκη ο ΠΑΣ Λαμία, αλλά δεν τα κατάφερε απόψε στο Αγρίνιο, μένοντας στο 1-1 με τον Παναιτωλικό, αν και η εμφάνισή της ήταν ικανοποιητική.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μπήκε δυνατά με σκοπό να πάρει το τρίποντο και να διατηρηθεί στη βαθμολογική θέση που κατείχε, όμως ένα ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Γκαραβέλη έδωσε το δικαίωμα στον Παναιτωλικό  να πάρει προβάδισμα στο σκορ ανέλπιστα.

Το υπέροχο γκολ του Ντε Βινσέντι που ακολούθησε μετρίασε κάπως την… πίκρα από την άτυχη στιγμή, όμως η ισοπαλία δεν έφτανε στους Λαμιώτες για να πετύχουν το στόχο τους. Έτσι με το 1-1 ισοβάθμησαν στην ουρά με τον Λεβαδειακό, έχοντας βέβαια το προβάδισμα στα μεταξύ τους ματς που την… έβαλε στην προτελευταία θέση του πίνακα.

Όλα τώρα αναμένεται να κριθούν στα πλέι άουτ με τον ουσιαστικό στόχο να αποφύγουν τις δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στην Α’  Εθνική 2.

Ο αγώνας

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε στο 6ο λεπτό. Ο Βέργος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού και σουτάρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκρατερόλ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σενγκέλια εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη.
Στο 14’, μετά από σέντρα του Ντουάρτε, ο Καρέλης δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Τζανετόπουλου και κατευθύνθηκε προς την εστία, αλλά ο Γκαραβέλης απομάκρυνε ενστικτωδώς.
Στο 26’, η Λαμία απείλησε και πάλι. Από την εκτέλεση φάουλ, ο Παπαδόπουλος πήδηξε ανενόχλητος και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκρατερόλ.
Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος, άνηκε στους φιλοξενούμενους. Η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόν εκτός περιοχής, μετά από απομάκρυνση των παικτών του Παναιτωλικού, ο Σιμόν έπιασε ένα φοβερό σουτ εν κινήσει, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, χωρίς να υπάρχει σκορ.
Στο 51’, ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χουχούμης έκανε την κούρσα και τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαραβέλης έδειχνε να ελέγχει, άλλα έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Καρέλης που καραδοκούσε σκόραρε με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0
Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Στο 71’, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν, με τη Λαμία να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ έξω από την περιοχή των Αγρινιωτών και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκρατερόλ για το 1-1
Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να αλλάξουν κάτι μέχρι το τέλος.

5′ Συρτή σέντρα του Βέργου από τα δεξιά, απομάκρυνε εύκολα ο Λάρσον

6′ Ο Βέργος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού και σουτάρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκρατερόλ

8′ Φάουλ του Κυριάκου Παπαδόπουλου στον Χουάνπι, σε πολύ καλό σημείο για τον Παναιτωλικό. Φοβερή εκτέλεση του Σενγκέλια, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη.

14′ Μετά από σέντρα του Ντουάρτε, ο Καρέλης δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Τζανετόπουλου και κατευθύνθηκε προς την εστία, αλλά ο Γκαραβέλης απομάκρυνε ενστικτωδώς

19′ Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Παναιτωλικό. Εκτέλεσε ο Χουάνπι, ο Λάρσον δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ

26′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Παπαδόπουλος πήδηξε ανενόχλητος και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκρατερόλ

30′ Ο Ντουάρτε έκανε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Αποστολάκη, έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ εν κινήσει που επιχείρησε, κατέληξε πολύ πάνω από την εστία του Γκαραβέλη

37′ Σέντρα του Αμπάντα, κεφαλιά του Βέργου, η μπάλα αρκετά ψηλά από την εστία του Γκρατερόλ

42′ Η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόν εκτός περιοχής, μετά από απομάκρυνση των παικτών του Παναιτωλικού, ο Σιμόν έπιασε ένα φοβερό σουτ εν κινήσει, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ

51′ Ο Χουχούμης έκανε την κούρσα και τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαραβέλης έδειχνε να ελέγχει, άλλα έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Καρέλης που καραδοκούσε πρόλαβε τον Τζανετόπουλο και σκόραρε με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία…1-0

56′ Ο Λάρσον έκανε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά

59′ Σουτ του Σενγκέλια εκτός περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Γκαραβέλης.

64′ Σουτ του Ντουάρτε από πλεοντική θέση, η μπάλα κοντράρει και και απομακρύνεται

71′ Φανταστική εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, η μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκρατερόλ…1-1
93′
Επικίνδυνη κεφαλιά του Πέδρο, μπλοκάρει σταθερά ο Γκαραβέλης.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Μλάντεν 69’, Κολοβός 79’

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Μαλής, Λάρσον, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίαζ (80’ Μπουζούκης), Χουάνπι (61’ Κολοβός), Ντουάρτε (80’ Μόρσεϊ) Σενγκέλια (86’ Πέδρο), Καρέλης.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αμπαντά, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Στάνκο (66’ Ντε Βινσέντι), Τσιλούλης (86’ Μεντίνα), Ασκόφσκι, Βέργος, Μαρτίνεθ (66’ Μπεχαράνο),  Νούνιες (86’ Καραμάνος)

***  Στον πάγκο οι: Κοσέλεβ, Βασιλαντωνόπουλος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μανούσος. Εκτός 20άδας έμειναν οι Νικοπολίδης και Τσούκαλος.

***   Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, χειροκροτήθηκε θερμά από τους οπαδούς του Παναιτωλικού ο Νίκος Βέργος που επέστρεψε στο Αγρίνιο μετά από μερικούς μήνες, αυτή τη φορά ως αντίπαλος.