Βόλεϊ

Ανταγωνιστικός ήταν μόνο στο πρώτο σετ ο ΑΟ Λαμίας

Δυνατά ξεκίνησε το ματς κόντρα στη Θέτιδα ο ΑΟ Λαμίας διεκδικώντας με αξιώσεις το πρώτο σετ το οποίο έχεσε στο τέλος. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες κι έφτασαν εύκολα στην καθαρή νίκη , στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών βόλεϊ.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη  υπέστη την 3η ήττα της στο πρωτάθλημα και πλέον χρειάζεται μια καθαρή νίκη το Σάββατο κόντρα στο Αιγάλεω για να ανασάνει βαθμολογικά.

Ουσιαστικά όπως προείπαμε το παιχνίδι ήταν το πρώτο σετ όπου ο ΑΟΛ είχε τον έλεγχο μέχρι το 13-17 (έχοντας προηγηθεί με 3-8, 8-14) με την ομάδα της Βούλας να  ισοφαρίζει χάρις στα σερβίς της Λέιθαμ (17-17).

Εκεί ο ΑΟΛ  ξέφυγε και πάλι με 17-20, αλλά και πάλι τα σερβίς της Λέιντεν έφεραν το 20-20 με τη γηπεδούχο ομάδα με επιμέρους σκορ 8-1 να παίρνει το σετ.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Λαμία δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση και το 3-0 ήρθε πολύ άνετα.

Η διακύμανση

1ο σετ: 3-8, 10-16, 20-21, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12

3ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-13

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-12, 25-13) σε 72′

***   Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 12 άσσους, 28 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Ράντσιου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Παυλάκης, Τρίκκας, Γραμματεία: Καπουράνη.

ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 13 (6/25 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 100% υπ.-83% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (2/4 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σιρίνινα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λέιθαμ 12 (7/13 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Χάρντεμαν 7 (5/18 επ., 2 άσσοι, 36% υπ.-14% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (4/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 31% υπ.-31% άριστες), Κοντονή (λ), Παυλοπούλου, Παπαδεράκη.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 3 (1/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Μέμπους 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Περέιρα 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 4 (4/21 επ., 45% υπ.-10% άριστες), Λίβινγκστον 5 (4/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-41% άριστες), Μητακίδου 1 (1/5 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.-35% άριστες), Κουτρουμπή, Νικολιτσα, Κτιστάκη, Γκόλτσιου 1 (1/5 επ.).

Δηλώσεις προπονητών

Γιώργος Ρούσης (Θέτις): «Ήταν το πρώτο παιχνίδι που δώσαμε φέτος που ήμασταν φαβορί. Μόλις ξεπεράσαμε αυτό το άγχος στο πρώτο σετ, αρχίσαμε να παίζουμε καλύτερα και ήρθε η νίκη. Έχουμε μπροστά μας μία πολύ δυνατή τριάδα αγώνων, πριν ξεκινήσουμε την ευρωπαϊκή μας πορεία».

Ηλίας Αγγέλης (Α.Ο. Λαμίας): Μία φάση στο τέλος του πρώτου σετ μας δημιούργησε εκνευρισμό και από εκεί και μετά δεν μπήκαμε στο γήπεδο. Πρέπει να καταλάβουμε γρήγορα ότι η κατηγορία έχει μεγάλες απαιτήσεις. θα συνεχίσουμε την δουλειά στις προπονήσεις για τα επόμενα παιχνίδια που έρχονται».