Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο Απόλλωνας Σμύρνης προσγείωσε ανώμαλα τη Λαμία μέσα στο ΔΑΚΛ!

Απίστευτη εξέλιξη σήμερα στο ΔΑΚΛ, όπου ένας νωθρός ΠΑΣ Λαμία, έδωσε το δικαίωμα στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης να πάρει μια ανέλπιστη νίκη και να μείνει ζωντανός (έστω και μαθηματικά) στην υπόθεση παραμονή, αφού μείωσε τη διαφορά στους 4β. από τον Ατρόμητο και στους 5β. από τη Λαμία!

Οι Απολλωνιστές ήταν πολύ καλοί για μία ώρα , κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα και γενικά να πάρουν μια νίκη που ούτε και οι ίδιοι δεν πίστευαν.

Από την άλλη η Λαμία φαίνεται ότι εξακολουθεί να περνάει μια αγωνιστική κρίση, χάνοντας υπερπολύτιμους βαθμούς. Στο τελευταίο ημίωρο που απέκτησε αριθμητική υπεροχή προσπάθησε για την ανατροπή, όμως υστέρησε σημαντικά στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να δώσει κυριολεκτικά το «φιλί της ζωής» στον Απόλλωνα και να παραμείνει η ίδια στην αγωνία, αν και από σήμερα θα μπορούσε μ’ ένα τρίποντο να  εξασφαλιστεί.

Ο αγώνας

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μαρτίνες βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη μετά από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Παμλίδη, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας το έσωσε με τα πόδια. Η Λαμία απάντησε με τρεις μαζεμένες καλές στιγμές, ένα πλασέ του Αραμπούλι, ένα σουτ του Γκέντσογλου αλλά και μια χαμένη κεφαλιά του Αντέτζο μπροστά στο τέρμα και ενώ ο Κότσαρης είχε βγει, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ιωαννίδης προειδοποίησε στο 15’ και το 25’ με μεγάλες ευκαιρίες και στο 29’, μετά από σέντρα του Ντεντάκη, νίκησε τον Αντέτζο στο αέρα και με όμορφη κεφαλιά «προσγείωσε» τη μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων για το 0-1!
Στο… καπάκι, ο Απόλλων έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Γιαννιώτας περιορίστηκε απλά στο να κερδίσει ένα κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το κορυφαίο ημίχρονο στη σεζόν τους χωρίς ουσιαστικά να απειλούνται και στο 40’ ο Ιωαννίδης έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ! Έκλεψε τη μπάλα από τον Προβυδάκη, βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη!
Στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παμλίδης τροφοδοτήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή από τους συμπαίκτες του, στριφογύρισε και αφού οι αμυντικοί της Λαμίας του έκαναν άμυνα με τα… μάτια, βρήκε τον χώρο και σούταρε στη γωνία του Γκαραβέλη κάνοντας ανενόχλητος το 0-2 στο 53’.

Ο Κότσαρης (61’) είπε δύο σερί φορές όχι στα σουτ των Μπεχαράνο και Αραμπούλι, με τις αλλαγές να ρίχνουν τον ρυθμό στη συνέχεια. Ο Ντεντάκης στο 69’ πήγε να «κόψει» το πόδι του Ρόμανιτς με σκληρό μαρκάρισμα και παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στη φάση, ο ανύπαρκτος Κουτσιαύτης του έδειξε μία απλή κίτρινη, για να τον διορθώσει στη συνέχεια το VAR. Έτσι άλλαξε την απόφασή του και τον απέβαλε με κατ’ ευθείαν κόκκινη. Φανταστείτε και να μην ήταν μπροστά στη φάση, τότε ίσως να «κιτρίνιζε» τον Ρόμανιτς γιατί… έζησε!

Με όλα αυτά, το ματς έφτασε στο 83’, με την κεφαλιά του Μανούσου να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη. Μάλιστα ο 35χρονος μεσοεπιθετικός της Λαμίας, κατάφερε στο 90’ να κερδίσει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1 στο 92’!

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, η ομάδα του Φέστα άντεξε και έφυγε από τη Φθιώτιδα με το χρυσό  τρίποντο!

????????????????????????????????????

2′ Τεράστια επέμβαση του Γκαραβέλη σε τετ-α-τετ του Μαρτίνες! Ο Παμλίδης έκανε πανέμορφη προσπάθεια, πάσαρε στον συμπαίκτη του, αλλά αυτός δεν κατάφερε με γυριστό μέσα στην περιοχή να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων

8′ Πλασέ του Αραμπούλι με τη μια σε σέντρα του Προβυδάκη, περνάει άουτ.

13′ Τεράστια ευκαιρία για την Λαμία με τον Αντέτζο που δεν κατάφερε να νικήσει τον Κότσαρη από κοντά με το κεφάλι. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Γκέντσογλου να έρχεται έξω από την περιοχή αλλά το σουτ-πλασέ του να φεύγει αρκετά εκτός εστίας από πλεονεκτική θέση

15′ Απαντά ο Απόλλων! Μετά από σέντρα του Μαρτίνες ο Ιωαννίδης έρχεται μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ τη μπάλα πάνω στην κίνηση

17′ Φάουλ για τον Απόλλωνα, θα γεμίσει ο Ντεντάκης. Κεφαλιά του Ρόγκνε, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη

24′ Ένα μακρινό σου του Ρόμανιτς, στο πλάι από το δεξί δοκάρι του Κότσαρη

25′ Ο Ιωαννίδης νικά ξανά τον Αντέτζο με κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του… κάνει το χατίρι

26’ Κεφαλιά ο Ρόγκνε, διώχνει πάνω στη γραμμή ο Σαραμαντάς

28′ Σουτ του Γκέντσογλου στην αγκαλιά του Κότσαρη

29′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ιωαννίδη Μετά από σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης νίκησε τον Αντέτζο στο αέρα και με όμορφη κεφαλιά «προσγείωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη

32′ Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτης σουτάρει εκτός περιοχής και στέλνει τη μπάλα άουτ ψηλά

37′ Πλασέ του Μαρτίνες με το αριστερό, δεν μπορεί ο Ιωαννίδης να μπει στη πορεία της μπάλας

40′ Απειλεί ξανά ο Απόλλων με τον Ιωαννίδη! Έκλεψε τη μπάλα από τον Προβυδάκη, βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη

43′ Κλέβει ο Απόλλων, πατά περιοχή ο Γιαννιώτας, αλλά μετά από κόντρες η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.

48′ Καλή σέντρα του Μαρτίνες, βγαίνει και μπλοκάρει ο Γκαραβέλης

51′ Φάουλ για τον Απόλλωνα, θα γεμίσει την περιοχή του Γκαραβέλη. Έδιωξε ο Τζανετόπουλος

90′ Πέναλτι για τη Λαμία! Ο Μανούσος το κέρδισε μεταξύ των δύο κεντρικών αμυντικών του Απόλλωνα, πέφτοντας στο έδαφος. Ο ίδιος θα αναλάβει και την εκτέλεση…1-2

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κόκκινη: Ντεντάκης 69’

Κίτρινες: Μανούσος 67’ – Γιαννιώτας 22’, Τσίμπσαχ 36’, Ντομίνγκες 78’, Βιτλής 81’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο (87’ Τζανδάρης), Νούνιες (46’ Μανούσος), Γκέντσογλου (71΄Βέλλιος), Μπανγκουρά (46’ Τάιρον),  Αραμπούλι (62’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Ρόγκνε, Μαρτίνες (72’ Παπαγεωργίου), Τσίμπσαχ (46’ Κάστρο), Παμλίδης (87’ Ράιλι), Γιαννιώτας (67’ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (87’ Μπακόγκο)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Τρόπουλος, Ορτέγκα, Βύντρα, Μαζουλουξής. Εκτός 20άδας τέθηκαν οι: Σκόνδρας, Ελευθεριάδης