Εθνικά Ποδόσφαιρο

Στη Λιβαδειά ήθελαν αμφότεροι τη νίκη, έμειναν στη λευκή ισοπαλία…

Μοιρασιά βαθμών, χωρίς γκολ, είχαμε σήμερα στο Στερεοελλαδίτικο ντέρμπι που έγινε στη Λιβαδειά για το πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής, ένα αποτέλεσμα που δεν άφησε καμμιά ομάδα ικανοποιημένη, αν και σύμφωνα με την εικόνα του ματς το 0-0 είναι δίκαιο.

Οι Λαμιώτες αυτή τη φορά κατάφεραν να μη δεχτούν γκολ, όμως μπροστά το… χάος! Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη μετά τα δύο τελευταία Χ περιμένουν την ερχόμενη Δευτέρα τον ουραγό Ιωνικό για να «σπάσουν» την κακοδαιμονία και να πάρουν ένα τρίποντο – ανάσα για τη συνέχεια.

Καταντάει πλέον περιττό να πούμε ότι στις 30 Γενάρη στο ΔΑΚΛ αν δεν έρθει το τρίποντο για τη Λαμία, θα είναι πλέον η καταστροφή για την τύχη της ομάδας στο πρωτάθλημα…

Ο αγώνας

Καλύτερα μπήκε ο Λεβαδειακός στο πρώτο ημίχρονο, με τη Λαμία να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 13ο λεπτό και άνηκε στους γηπεδούχους, όταν απείλησε ο Τορό με ωραίο συρτό σουτ αλλά μπλόκαρε ο Σαράνοβ.
Από το 20’ και μετά η Λαμία άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να μπαίνει στα αντίπαλα καρέ. Στο 23’ ο Τσιλούλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Παναγιώτου του έκοψε την προσπάθεια. Στο 36’ ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Σαράνοβ έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση και κράτησε την εστία του καθαρή.
Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και προσπαθούσαν να απειλήσουν εκατέρωθεν χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).
Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσε αρκετές φορές την εστία του Στογιάνοβιτς. Στο 62ο λεπτό ο Αμπαντά έκανε την σέντρα, με τον Τσιλούλη να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 66’ ο Λεβαδειακός είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λούα Λούα έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ αλλά ο Σαράνοβ έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να απειλήσουν, με την ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς να έχει ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παναγιώτου έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Σακό δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να στείλει στα δίχτυα την μπάλα.
Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0. Η Λαμία παρέμεινε στη 13η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός διατήρησε τη διαφορά του από την αποψινή του αντίπαλο στον έναν βαθμό, όντας στο -5 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Φάσεις…

4′ Σουτ ο Δούμτσιος, μάζεψε ο Σαράνοβ

13′ Ωραίο συρτό σουτ του Τορό, μπλόκαρε ο Σαράνοβ

15′ Δυνατό σουτ ο Μπεχαράνο, η μπάλα ψηλά άουτ

23′ Ο Τσιλούλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ωστόσο ο Παναγιώτου του έκοψε την προσπάθεια

25′ Ήταν η σειρά του Βέργου να απειλήσει μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς

31′ Πολύ ωραίο σουτ του Ρόμανιτς, η μπάλα ξυστά από την εστία

36′ Φοβερή επέμβαση του Σαράνοβ στην κεφαλιά του Βινίσιους

51′ Γύρισμα ο Νούνιες, τον έκοψε ο Νίκας

62′ Σέντρα ο Αμπαντά, ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

66′ Επικίνδυνο σουτ του Λούα Λούα ο Σαράνοβ έδιωξε σε κόρνερ

70’ Ο Σλίβκα επιχείρησε μία σέντρα-σουτ, ο Στογιάνοβιτς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.